Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

Zapraszamy Was do odwiedzania naszej zakładki Doradztwo Zawodowe. Na kilku podstronach zamieściliśmy kluczowe informacje o egzaminach, zasadach rekrutacji do szkół ponadpodsawowych, rankingach szkół oraz sposobach wypełniania niezbędnej dokumentacji. To informacje nie tylko dla trzecioklasistów, ale także dla uczniów młodszych, gdyż wychodzimy z założenia, że planować swoją przyszłość trzeba znacznie wczesniej niż w momencie ukończenia gimnazjum lub szkoły podstawowej.

Szanowni Rodzice zbliża się moment, w którym Państwa dzieci będą podejmowały decyzję o wyborze przyszłej szkoły i zawodu. W obliczu zmian, jakie nastąpiły na polskim rynku pracy nie jest to wcale zadanie łatwe.

Dlatego wspierajcie swoje dzieci w wyznaczaniu i realizacji ich planów zawodowych, pamiętając, że to nie Wasze, ale ich życie.

Na dalszych podstronach znajdziecie informacje na temat:

1. Systemu szkolnictwa w Polsce od roku 2019 ( DLA ÓSMOKLASISTÓW)

2. Tegorocznego naboru do szkół ponadgimnazjalnych

Uwaga w czasie tegorocznego naboru uczniowie NIE wypełnia się karty pomocniczej. Będzie można po otrzymaniu wyników egzaminu dokonywać zmiany wyboru szkoły.

3. Terminarza rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych

4. Zasad przeliczania punktów

5. Terminów „Drzwi Otwartych” w Liceach, Technikach i Szkołąch Branżowych 1 Stopnia

6.Targów Edukacyjnych, które odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskichw dniach:

8.03.24r. (piątek)

9.03.24r. (sobota)

10.03.24r. (niedziela)

Wstęp na targi jest BEZPŁATNY  - szczegóły:  http://edukacja.mtp.pl/pl/

7. Różnych działań z zakresu DORADZTWA ZAWODOWEGO jakie prowadzimy w naszej szkole

Proponujemy także zapoznanie się z informacjami zawartymi na kilku stronach internetowych ważnych dla nas instytucji.

1. Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu www.cdzdm.pl

na tej stronie znajdziecie Państwo

* informacje o szkołach ponadgimnazjalnych (schemat szkolnictwa, ranking szkół, mapę poznańskich szkół)

* informacje o zawodach (informator, nowe zawody)

* rekrutacja ( zestawienia punktowe, terminarz rekrutacji, wzór karty pomocniczej, zasady przeliczania punktów, zainteresowanie oddziałami itp.)

2. Kuratorium Oświaty w Poznaniu www.ko.poznan.pl

3. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna www.oke.poznan.pl

4. Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZIU) www.koweziu.edu.pl

UWAGA Opis dysfunkcji zdrowotnych ograniczające wybór zawodu można sprawdzać na stronie Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży www.cdzdm.pl w zakładce dla nauczycieli

Uczniowie oraz Rodzice mogą także korzystać z pomocy doradcy zawodowego i pedagoga szkolnego, psychologa oraz wychowawców na terenie naszej szkoły.